Van egy kis sziget az Indiai-óceánon Madagaszkár mellett… Mauritius, melynek fővárosa Port Louis. Miért is érdekes ez? Mert itt épült meg 2011-ben a Commersial Bank látványos székháza. Na igen, ez még mindig érdektelen… Javaslom olvass tovább, és megtudod miért is szuperzöld ez az épület.
Port Louis látképe
Mauritius klímáját a száraz tél és a csapadékos nyár jellemzi, ám egyre kevesebb eső esik, ami miatt a víztározókat nem tudják feltölteni kellően, ezért ivóvíz hiány lépett fel. A kormány kénytelen néhány órára korlátozni az ivóvíz hozzáférést.
A székház tervezésekor saját vízellátó rendszert dolgoztak ki, ami képes ellátni gazdaságosan az egész komplexumot. Az épület tisztán tartásához, az öntözéshez és az autómosóhoz (mert, hogy ilyen is van) ipari vizet használnak. A tetőn összegyűjtött esővizet az épület alatt található 4 óriási tartályba vezetik, ezt használják például a wc-k öblítésére. Ivóvizet kizárólag kézmosáshoz használnak illetve a konyhákba került bevezetésre. Az ivóvíz gazdálkodást elősegítendő elektronikusan vezérelt csapokat szereltek be, ami megakadályozza a vízpazarlást.
A sziget klímája miatt fűtésre nincs szükség, annál inkább figyelmet kellett fordítani a hűtésre, amit igyekeztek minél energia hatékonyabbá tenni. A betonból készült ellipszis formán 5 gyűrű látható, amelybe sötétített üvegek kerültek beépítésre, így a fény nem csak az első és hátsó homlokzaton lévő üvegfelületekről jut be. Ennek az ötrétegű, sötétített, energiatakarékos üvegezésnek köszönhetően jórészt megoldották az épület esetleges túlmelegedését. A jól megválasztott tájolás, a homlokzaton túlnyúló betongyűrű és ezt közrefogó vízszintesen futó, széles “párkányok” árnyékolják az üvegfelületeket, ezzel minimálisra csökkentve a hűtésre felhasználandó energiát. A friss levegő ellátásról az egyik legmodernebb megoldás, a padlóelárasztásos szellőztető rendszer gondoskodik.
Mivel a napsütéses órák száma igen magas ebben a régióban, ezt kihasználva majd 1000 négyzetméteres napenergia farm adja a megújuló energia forrást. Az épület világításáról természetesen energiatakarékos lámpák gondoskodnak.
Maga az építmény négy mészkő borítású betonoszlopon ül, a többi külső betonfelületet alumínium lemezekkel borították. A komplexum 10 emeletes, 10.000 négyzetméternyi nyitott iroda, előadótermek, étkező, konyha, büfék, továbbá egy színházteremmé alakítható előadóterem is található benne. Az épület a modern energia hatékony megoldásaival elnyerte a GREEN STAR minősítést, amit nagyon szigorú ökológiai elbírálások alapján ítélnek meg. Illetve a BREEM minősítést is megkapta elsőként a déli féltekén.
További képek:
A cikk és a képek forrása itt, itt, itt, itt és itt.
Iratkozz fel a heti hírlevélre a blogkövetésnél, így nem maradsz le a legújabb bejegyzésekről. Keress a Facebookon is az Otthon és Más oldalán! |
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: